Wytykanie innym ich błędów

Wytykanie błędów jest jedną z form pokazywania przewagi. Ludzie często przywiązują się do swoich dram.

Do swoich historii, które opowiadają o innych. Wydaje im się, że faktycznie mówią o innych. Tak naprawdę, pokazują nam prawdę na swój własny temat.

Pokazują nam, co myślą i jak myślą. Jacy są. Jakie jest ich podejście do problemów i ich rozwiązywania. Pokazują nam czy żyją przeszłością. Jak traktują innych. Jakie mają schematy działania. Jakie mają schematy myślenia.

Nie zauważają, że nigdy nie mówią w pełni o nas, ale raczej o sobie.

Bardzo łatwo jest wytykać komuś błędy. Szczególnie łatwo jest ciągle wspominać innym, o tym co robią źle – żeby nie zauważyć tego przypadkiem u siebie.

To bardzo prymitywny mechanizm obronny. Robimy wszystko, aby siebie wybielić. Aby siebie oczyścić, ale nie zwracamy uwagi na to, że często to, co widzimy u innych i to jak mówimy o ludziach, jest prawdą na nasz własny temat – niekoniecznie osoby, o której wspominamy.

To jak mówisz o innych.

To jak myślisz o innych.

To jak postrzegasz innych to prawda na Twój temat.

Jaka/Jaki/Jacy jesteś/jesteście?