Lider i jego 4 doskonałe cechy

Być liderem nie znaczy tylko prowadzić zespół czy doskonale sprzedawać. Być liderem to także pokazać jak się myśli i zapoczątkować takie myślenie w innych osobach, aby budować zespół zgodnie z filozofią, którą przyjmujesz.

Jakie 4 cechy kształtują doskonałych liderów?

1. Skupiają się na faktach

Lider świetnie skupia się na faktach. Zamiast wchodzić w dramy emocjonalne i skupiać się na emocjach, potrafi rozpoznać, co jest opinią, a co jest faktem. Fakt to coś na co zgodzi się każdy. Opinia to nasze myśli na temat faktów. Powodują one często emocje, które zamiast wspierać rozbrajają współpracę.

2. Potrafią uczyć innych pracy nad ich myślami i emocjami

Lider poza przewodzeniem jest także w stanie pokazać innym jaki wpływ mają ich myśli. Dobry przywódca komunikuje się z zespołem tak, aby każdy zrozumiał, co wpływa na ich wyniki. Emocje wpływają na nasze reakcje, a reakcje przekładają się na rezultaty. Łącząc to faktami, taki zestaw umiejętności pozwala liderowi zapanować nad każdą możliwą dramą, jaka może powstać w zespole.

3. Są “coachable”, uczą się

Lider uczy swój zespół, ale także uczy się od zespołu. Cechą świetnego przywódcy jest to, że poza inspirowaniem zespołu, on sam inspiruje się również swoim zespołem. Potrafi doskonale wyłapać talenty i świetne biznesowe czy personalne cechy u innych i wypracować je w sobie. Jest Coachable, co znaczy, że sam rozwija siebie. Potrafi pracować nad sobą tak samo dobrze, jak pracuje z innymi.

4. Uczy się w sposób praktyczny

Często zauważam, że liderzy są oczytani, ale brakuje im umiejętności rozwojowych. Mają umiejętności sprzedaży, ale nie potrafią nauczyć tego innych. Dlatego liderzy, którzy potrafią prowadzić sesje coachingowe czy szkolić poprzez ćwiczenia, webinary, szkolenia, kursy, uzyskują wysokie wyniki, bo to coś co przychodzi im z łatwością. Zespół nie musi “czytać” i zastanawiać się “o co mu chodzi”, bo mają przygotowane wszystko w przejrzysty sposób, który pozwala im poznaną wiedzę wprowadzić w praktykę.

Dla liderów, którzy chcą mocno poprawić zaangażowanie swojego zespołu oraz poznać lepiej temat coachingu, umieć panować nad emocjami, wzmagać motywację, pracować z faktami i opiniami, a także nauczyć się prowadzenia coachingu kompetencji i interaktywnych szkoleń rozwojowych, zapraszamy do naszej oferty Certyfikacji Online Life & Business Coach. Dostępne TUTAJ.